پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت

سیاوش پور: مردم از رفتار برخی از قضات گله مند هستند / فلاحتی: مسئولان به مقوله حجاب توجه کافی ندارند

گیل خبر/ صبح امروز مراسم افتتاحیه دوره دوم کارآموزان قضایی استان گیلان با حضور احمد سیاوش‌پور، رئیس کل دادگستری استان گیلان به همراه آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان  در سالن شهید بهشتی دادگستری کل گیلان برگزار گردید. در ابتدا رئیس کل دادگستری استان با اشاره به نقش پررنگ و تاثیرگذار نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در گیلان عنایت و دیدگاه ویژه‌ای به حوزه قضایی استان دارد.

 

رئیس کل دادگستری استان گیلان اشاره به اینکه استان گیلان از نیروی انسانی بسیار توانمندی در حوزه‌های قضایی برخوردار است خاطرنشان کرد: با آموزش و توانمندسازی این نیروها به‌درستی می‌توان از ظرفیت‌ این افراد بومی و اثرگذار در حوزه دستگاه‌ قضایی گیلان بهره برد.

سیاوش‌پور با بیان اینکه فعالیت افراد بومی در حوزه قضاوت استان گیلان موجب ایجاد آرامش روانی در ابعاد مختلف جامعه می‌شود تصریح کرد: دوره‌های کارآموزی قضات استان گیلان با هدف بومی‌سازی قضات و استفاده از ظرفیت‌های بومی در گیلان انجام شده و ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت قضات بومی در گیلان گاهی موجب ایجاد توقعاتی از سوی خویشاوندان و آشنایان این افراد در عرصه‌های قضایی می‌شود بیان کرد: قضات، با کارآموزی، گذراندن دوره‌های مختلف و درک جایگاه حساس خود در جامعه باید در خصوص این توقعات قاطع برخورد کنند.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اینکه بستر مناسبی برای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضات در گیلان وجود دارد تاکید کرد: دوره نخست کارآموزی قضات در استان گیلان به‌درستی طی شد و در حال حاضر ۱۴ نفر از ۱۶ کارآموز شرکت‌کننده در این دوره در حوزه قضایی گیلان به فعالیت مشغول هستند.

سیاوش‌پور با بیان اینکه حفظ اصل کار قضایی باید همواره از سوی قضات مورد توجه قرار گیرد خاطرنشان کرد: پیشکسوتان عرصه‌های قضایی در استان گیلان الگوهای بسیار توانمند و اثرگذاری هستند که به‌درستی توانستند در نظام مقدس جمهوری اسلامی این مسئولیت خطیر را به نحو احسنت اجرا کنند.

وی با تاکید بر اینکه کارآموزان علاوه بر تمامی دوره‌ها و دروس در این حوزه می‌توانند با الگو‌پذیری از پیشکسوتان این عرصه به توانمندی‌های خود بیفزایند گفت: اکثر مردم به کار قضات بر مبنای و دیدگاه الگوپذیری از قضاوت حضرت علی(ع) در جامعه نگاه می‌کنند و این امر بسیار مهم است.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه کارآموزان باید از دوره‌های کارآموزی قضاوت به نحو احسنت استفاده کرده و با الگوپذیری از پیشکسوتان در این عرصه با توانمندی وارد شوند افزود: توجه به عدالت و قضاوت امام علی(ع) همواره باید الگوی قضات در جامعه اسلامی باشد.

سیاوش‌پور با بیان اینکه علاقه‌مند بودن در این حوزه امری واجب برای کارآموزان است و اگر افراد در عرصه قضاوت بی‌انگیزه و بی‌علاقه هستند نمی‌توانند در مسیر کار موفق ظاهر شوند اظهار داشت: کارآموزان باید حساسیت جایگاه قضاوت را در جامعه  به‌درستی درک کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه هدفمندی در طول دوره کارآموزی یک اصل است و کارآموزان باید محدودیت‌های ویژه عرصه دستگاه قضایی را به‌درستی درک و رعایت کنند تصریح کرد: قضات اثرات مثبت در سلامت جامعه دارند و اگر در این حوزه به درستی فعالیت نکنند مضراتی را به جامعه وارد می‌کنند‌.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اینکه رفتار و اخلاقیات قضات در جامعه امروز بسیار حائز اهمیت است و در شرایط امروز مردم از اخلاقیات قضات گله‌مند می‌شوند و گلایه‌ای از قضاوت آنها ندارند گفت: نحوه برخورد، اخلاقیات و ادب همواره باید در حوزه فعالیت قضات مورد توجه قرار گیرد.

سیاوش‌پور با تاکید بر اینکه برخی از قضات، توانمند، عادل و صالح هستند اما از برخوردی مناسب برخوردار نیستند خاطرنشان کرد: سواد، عدل و احترام باید از ویژگی قضات باشد و  برخوردهای مناسب، رعایت ادب، اصول اخلاق و علم، امری واجب برای قضات است.

در ادامه نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به این مهم که قضاوت کردن در میان مردم براساس قوانین و برنامه‌هایی که شرع اعلام کرده انجام می‌شود خاطرنشان کرد: اگر امروز در دنیا با پدیده‌ای شوم چون داعش و وهابیت مواجه هستیم به دلیل این است که حاکمان ظالم و حاکمیت ناعادلانه در طول تاریخ اسلام ریشه‌ای نادرست و اشتباه از اسلام را در جامعه اسلامی نهادینه کردند.

وی با بیان اینکه مذهب شیعه در طول تاریخ هیچ دوره‌ آرامی را بر خود ندید تا بتواند آرمان‌های الهی، اسلام ناب و قضاوت صحیح را در جامعه پیاده کند افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی، خون شهدا و تلاش‌های روحانیت عرصه قضا در تمامی ابعاد زندگی مردم جامعه حضور جدی دارد.

آیت‌الله فلاحتی با تاکید بر اینکه عرصه مناسب برای قضاوت در جامعه هم یک تهدید و هم ظرفیت بزرگ است بیان کرد: در هیچ‌یک از محاکم دنیا پرونده‌های قضاوت همانند پرونده‌های ایران اسلامی دارای شفافیت و عدالت نیست.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز بشریت تنها از دستگاه قضا شاهد ظلم، ستم، رانت و اجحاف بوده است تصریح کرد: در جوامع اسلامی مردم دستگاه قضا و قضات را مرجع، مأمن و پناهگاه خود می‌دانند و اگر در جامعه اسلامی بر کسی ستم شود به دستگاه قضا مراجعه می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه قضات پیش از دانستن احکام قضاوت نیازمند دانستن روان‌شناسی انسانی هستند گفت: هیچ فعالیتی به اندازه کار قضاوت سخت و دشوار نیست و سخت‌گیریهای موجود در کار قضاوت در هیچ‌ یک از فعالیت‌‌های موجود در جامعه دیده نمی‌شود.

امام جمعه رشت با تاکید بر اینکه نظام اسلامی بزرگترین منت را بر ملت ایران گذاشت و این امر همانند منت بعثت پیامبر اکرم (ص) بر بشریت است گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی به برکت خون شهدا به ملت ایران اجازه ورود به عرصه‌هایی را داد که در طول تاریخ به آن وارد نشده بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به اینکه دستگاه قضا و عرصه قضاوت بسیار مهم بوده و دارای جزئیات اثرگذاری است خاطرنشان کرد: در بدنه قضاوت آنچه که دیده می‌شود فرهنگ‌بانی و فرهنگ دادن است و این امر باید از سوی قضات مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه قضات با ورود به عرصه خطیر قضاوت در برخی از حوزه‌های فردی و اجتماعی با محدودیت مواجه می‌شوند و این امر به دلیل شرایط حساس عرصه فعالیت در دستگاه قضایی است گفت: قضات باید جایگاه حساس و ویژه خود را در جامعه به درستی بشناسند.

امام جمعه رشت با تاکید بر اینکه افرادی که ظلم می‌کنند سهمی از آن عذاب را برای خود در آخرت ثبت می‌کنند و گفتار و کردار یک قاضی اشاعه فرهنگ دین است افزود: کردار، اخلاقیات، گفتار و سراسر اقدامات قضات باید در راستای اشاعه فرهنگ دین باشد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه جامعه امروز در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب در یک مسیر بسیار نادرست قرار گرفته است تصریح کرد: در جامعه امروز سعی دارند حجاب را به عنوان یک حق معرفی کنند در شرایطی که حجاب یک‌ تکلیف است.

وی با بیان اینکه توجه به حجاب در جامعه امروز بسیار کم است و در شرایطی که قوه پذیرش حجاب به درستی در جامعه وجود دارد گفت: بی‌توجهی به مقوله حجاب از سوی مسئولان موجب اقدامات مهندسی شده دشمن در الگوسازی برای بی‌حجابی و تاثیرات مخرب بر فرهنگ جامعه کنونی شده است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با تاکید بر اینکه قضات باید در عرصه قضاوت علاوه بر صدور حکم به اشاعه فرهنگ دین بپردازند گفت: انسان اهل تقوی بیش از همه چیز در حال تزکیه نفس است و قضات باید با توجه به معنویت و احکام الهی در حوزه قضاوت فعالیت‌های خود را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

انعقاد تفاهم نامه معاونت حمل نقل شهرداری رشت با مرکز آموزش بازرگانی گیلان در خصوص آموزش رایگان رانندگان تاکسی به صورت رایگان http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
جستجو
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست