پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت

اگر عزاداری ما باعث تزکیه نفس نشود، عزاداری را به درستی انجام نداده‌ایم/ عده‌ای با پرگویی باعث پوشیده شدن عمق ایثار شهیدان کربلا می‌شوند

گیل خبر/ امیرحسین میلانچی: سومین شب از سلسه برنامه‌های هیئت فرهنگی مذهبی بانوی آب مقارن با نهم محرم ماه و شام غریبان حسینی با سخنرانی دکتر سروش اکبرزاده استاد دانشگاه، مسئول بنیاد امید ایرانیان و رئیس مجمع اسلامی فرهنگیان استان گیلان در مهمانسرای المپیک رشت برگزار شد. (گزارش تصویری)

در ابتدا نازنین اسماعیل‌پور   به روال هر شب برنامه این هیئت عزاداری، کتابی با موضوع عاشورای حسینی معرفی کرد. کتاب تاریخ طبری نوشته محمد بن جریر طبری ترجمه ابوالقاسم پاینده یکی از مهم ترین منابع درباره‌ی واقعه عاشورا در طول تاریخ است. اسماعیل‌پور در این باره گفت: این کتاب از این نظر حائز اهمیت است که سعی کرده به دور از تعلقات مذهبی به تاریخ‌نگاری بپردازد. لازم به ذکر است که محمد بن جریر طبری سنی مذهب بوده است و خواندن وقایع از نگاه بی‌طرف لطفی دوچندان دارد.

در ادامه دکتر سروش اکبر زاده در رابطه با تسلیت گفتن واقعه عاشورا گفت: به نظر بنده واژه تسلیت ظرفیت کافی برای طرح اتفاقات واقعه عاشورا را ندارد. در واقع این واژه برای بیان رشادت‌ها و ایثارهای امام حسین (ع) مناسب نیست. ما در دوران جنگ تحمیلی برای حادثه جوانمردانه شهادت را توصیف کنیم از دو واژه‌ی تبریک و شهادت استفاده می‌کردیم. دو واژه‌ی متضاد تبریک و تسلیت به طور توامان بهتر از وسعت ایثار و رشادت‌ها پرده برمی‌دارد. برای واقعه‌ی عاشورا نیز باید همین عبارت، یعنی تبریک و تسلیت استفاده کنیم.

 

سپس اکبر زاده به طرح وقایع کربلا پرداخت و گفت: من می‌خواهم از دری جدید به واقعه عاشورا وارد شویم و برای توصیف عاشورا از واژه یونانی درام تراژدیک استفاده کنیم. همانطور که در قرآن آمده است خداوند متعال بزرگترین درام نویس تاریخ است. به واقع شهادت‌های صورت گرفته در صحرای کربلا بزرگترین تراژدی تاریخ بوده‌ است. وقتی می‌خواهیم مفهوم تراژدی را بیان کنیم، می‌گوییم سوگنامه‌ای ست که گر چه قهرمان در آن از بین می‌رود ولی این اتفاق باعث انعکاس و تزکیه نفس در جامعه می‌شود. چه انعکاسی بزرگ‌تر از تاثیر هزار ساله‌ی واقعه عاشورا؟ وی با اشاره به عزاداری محرم نیز بیان داشت:  اگر عزاداری ما باعث تزکیه نفس نشود و رابطه فرم و محتوا برقرار نکنیم، ما عزاداری را به درستی انجام نداده‌ایم و به نفس نیت امام حسین (ع) بی‌اعتنایی کرده‌ایم.

این فعال سیاسی و فرهنگی افزود: اگر برای گفتن حق از واقعه عاشورا استفاده نکنیم، به جسم عاشورا خیانت کرده‌ایم. این مراسمات بایستی در مساجد انجام شود و با طرح سوال‌های عمیق به ظرفیت شهادت‌های صورت گرفته در کربلا پرداخته شود اما این اتفاق نمی‌افتد‌. حدود ۴۰ سال است که بسیاری از  مساجد به دکان‌های عده‌ای محدود تبدیل شده‌اند که با گفتن حرف‌های تکراری فقط به موضوعات سطحی می‌پردازند. امروزه هیچ رابطه بین مساجد ما و معارف دینی برقرار نشده است و خروجی مساجد ما معرفت دینی نیست بلکه تعزیه و مرثیه‌های تکراری‌ست. البته لازم به ذکر است که تعداد انگشت شماری از مساجد راه درست را پیش گرفته اند و به عمق واقعه کربلا می‌پردازند‌.

اکبرزاده در انتقاد به وضع عزاداری‌های این روزهای جامعه ایران گفت: لازم به ذکر است که پرگویی نیاز نیست. با گفتن‌های زیادی حقیقت گم می‌شود. چرا باید با حرف‌های مکرر و طولانی از حقیقت عاشورای حسینی دور شویم؟ به قول حافظ سیاست بلبلانه بسیار حقیقت را گم می‌کند. بلبل در مقابل گل آنقدر غزل می‌خواند تا اینکه ذهن ما از حقیقت وجودی گل پرت شود و به بلبل توجه کنیم‌. این اتفاقی‌ست که امروز رخ داده است. عده‌ای با پرگویی باعث پوشیده شدن عمق ایثار شهیدان کربلا می‌شوند و نظرها را به خود جلب می‌کنند.

دکتر سروش اکبر زاده در انتها به اصل موضوع عاشورا پرداخت و گفت: نسبت عاشورا و دین اسلام محوری‌ترین موضوع برای بررسی در این روز‌هاست. آیا امام حسین (ع) در واقعه عاشورا نیت دنیایی داشته و یا نیت اخرایی؟ با زدن به ژرف این واقعه می‌توان دریافت که‌ امام حسین هر دوی این نیات را دنبال می‌کرده است. از سویی به مسیری پا‌ گذاشت که بیعت نکردن با ظالم بود و از طرف دیگر قدم به مسیر معشوق الهی خود گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

انعقاد تفاهم نامه معاونت حمل نقل شهرداری رشت با مرکز آموزش بازرگانی گیلان در خصوص آموزش رایگان رانندگان تاکسی به صورت رایگان http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
جستجو
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست