پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت
  • برای دومین بار جایزه بزرگ کاسپین برگزار می شود
    منطقه آزاد انزلی ۲۵ آبان میزبان دومین دوره جایزه بزرگ کاسپین به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری، طبق اعلام هیات دوچرخه سواری استان گیلان سازمان منطقه آزاد انزلی در روز ۲۵ آبان برای دومین سال میزبان جایزه بزرگ کاسپین شد. شرایط مسابقه به شرح […]

گفتگو با مسئول کتابخانه عمومی گویا و بریل خاتم الانبیاء(ص) رشت

گیل خبر/ مسئول کتابخانه عمومی گویا و بریل خاتم الانبیاء(ص) رشت در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان که صبح امروز دوشنبه(۲۳مهر) و همزمان با روز جهانی عصای سفید صورت پذیرفت گفت: مساعدت با همنوعان فضیلتی است الهی پس اگر این سعادت نصیب ما شد آن را قدربدانیم و اگر دست کسی را برای همدلی و همکاری می گیریم آن را با عشق بفشاریم، آن وقت است که از گرمی آن روح و جانی تازه می یابیم.
زهرا خسروی با جمله ای از ارنست همینگوی که می گوید: «دنیا همه را می شکند و بعد از آن بسیاری از اشخاص در همان نقطه شکسته شده قویتر می شوند» صحبت های خود را آغاز کرد و از انتظارات خود در برابر شهروندان گفت.
خسروی انتظارات خود را در ۱۴ بخش خلاصه کرد و خطاب به شهروندان گفت: یا می دانید در همگام ارتباط با افراد کم بینا و نابینا. چگونه برخوردی از شما انتظار داریم.
۱ – اگر برای انجام کاری یا جستجوی چیزی به نابینایی کمک می کنید. کمک شما آنچنان باشد که آنرا حمل بر دلسوزی و ترحم نداند. درست است که او محدود است اما ناتوان نیست.
۲ – در هنگام کمک به فرد نابینا و کم بینا برای جابه جایی و یا عبور از خیابان. از گرفتن عصا و لباس وی خودداری کنید و در هنگام همراهی دست وی را گرفته یک قدم جلوتر از او حرکت کنید تا در هنگام خطر فرصت توقف و عکس العمل داشته باشد.
۳ – در هنگام رانندگی وقتی فرد نابینایی را مشاهده کردید این نکته را به یاد داشته باشید که حق تقدم برای عبور از خیابان با وی است.
۴ – اگر با فردی زندگی می کنید که دارای معلولیت بینایی است در نظر داشته باشید بهترین محبت به او این است که وی را نیز چون دیگر اعضاء خانواده طرف مشورت قرار داده و در کارهای منزل و فعالییتهای زندگی از همکاری او بهرمند شوید و به او اجازه دهید امور شخصیش را خودش انجام دهد.
۵ – درهنگام برخورد با فرد نابینا هر گاه احساس کردید که برای عبور از خیابان یا یافتن مکانی نیاز به همکاری دارد به او نزدیک شده و از او بپرسید که آیا به کمک شما نیاز دارد؟ و سعی کنید هیچگاه از فاصله دور به راهنمایی و یا سوال پرسیدن از فرد نابینا اقدام نکنید.
۶ – در هنگام برخورد با نابینایانی که با شما آشنا هستند از پرسیدن این سوال که آیا اسم مرا می دانی؟ جداٌ خودداری کنید.چرا که این سوال برای نابینایان بسیار ناخوشایند است و اگر احساس می کنید شما را به جا نمی آورد در حین احوال پرسی خود را معرفی کنید در نشستها اگر با فرد نابینایی صحبت می کنید سعی کنید در نزدیکی او بنشینید و اگر از فاصله دور با او صحبت می کنید با ذکر نامش او را مخاطب قرار دهید.
۷ – استادان و مدرسان محترمی که در کلاس درس با افراد نابینا در ارتباط هستند از دادن تخفیفهای ویژه به آنان به صرف نابینا بودن جداٌ خودداری کنند و در عوض بکوشند با در نظر گرفتن محدودیت آنها امکانات و فرصت بیشتری در اختیارشان قرار دهند
۸ – از صدقه دادن به فرد نابینا بپرهیزید زیرا با این کار طبع پر احساس او را می آزارید. همه کسانی که نمی بینند نیازمند مالی نیستند. ندیدن وعصا در دست گرفتن دلیلی برنیازمند بودن نیست بنابراین به کسانی کمک کنید که از شما چنین تقاضایی دارند.
۹ – دانش آموزان نابینا و کم بینا را به طور پیوسته از کم و کیف مسایل جاری در تمام نقاط مدرسه از نوشته های روی تابلوی اعلانات تا رنگ آمیزی روی دیوارهای مدرسه مطلع سازید.
۱۰ – از به کار بردن کلمات نامفهوم و گیج کننده مانند از این جا و آن طرف و….در ارتباط با نابینایان خودداری کنید و سعی کنید در حضور نابینایان از ایما و اشاره استفاده نکنید.
۱۱ – در مدارس و مکانهای آموزشی سعی کنید حتی الامکان دانش آموزان و دانشجویان کم بینا را با توجه به میزان دیدشان در محل مناسب و فاصله استاندارد با تخته کلاس سازمان دهید.
۱۲ – سعی کنید به هنگام جابه جا کردن و یا استفاده نمودن از وسایل شخصی نابینایان آنها را از این امر مطلع کنید.
۱۳ – از بزرگنمایی در اظهار توانمندیها و محدودییتهای فرد نابینا خودداری کنید.
۱۴ – در هنگامی که با فرد نابینایی مواجه شدید مسایل و سوالاتی را که باید از خود وی بپرسید از همراه او سوال نکنید چرا که با این کار خود توانایی او را نادیده گرفته و باعث رنجش خاطر او خواهید شد.
گفتنی است کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت تنها کتابخانه عمومی ویژه روشندلان و مددجویان دارای محدودیتهای جسمی در گیلان با ۱۹۰۰عضو فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید

http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
جستجو
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست