پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت
  • برای دومین بار جایزه بزرگ کاسپین برگزار می شود
    منطقه آزاد انزلی ۲۵ آبان میزبان دومین دوره جایزه بزرگ کاسپین به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری، طبق اعلام هیات دوچرخه سواری استان گیلان سازمان منطقه آزاد انزلی در روز ۲۵ آبان برای دومین سال میزبان جایزه بزرگ کاسپین شد. شرایط مسابقه به شرح […]

تلگرام آیینه تمام نمای ادبیات بی‌اقتصاد ماست / قاسم کشکولی

تلگرام برای من دقیقن همان جایی است که باید باشد.
تلگرام آیینه تمام نمای ادبیات بی اقتصاد ماست. نمونه عینی یک رسالت روشنفکری بی مزد و مواجب..
فکر نمی کنم مثلا آقای موراکامی و یا مودیانو…حتی همین اورهان پاموک، یک سال، فقط یکسال در چنین فضای بسته و در عین حال بی اقتصادی دوام بیاورند. این تنها از دیوانگانی بر می آید که ما باشیم.
بی تردید پیشینیان این نویسندگانی که نام بردم زمانی شرایط ما را داشتند. قطعا نویسندگان دو نسل پیش از موراکامی هرگز این همه آزادی نداشتند و تا این اندازه از نوشتن بهره مند نبودند که این موقعیت حتی اشرافی را داشته باشند و بر صدر بنشینند و حتی از راه نوشتن بتوانند هواپیمای شخصی بخرند و سوار شوند.بی تردید این نتیجه تلاش آنهاست.
روزی نیست که از خودم نپرسم:
چرا می نویسی قاسم؟
این سوال هر روز وقتی ساعت نه صبح پشت میز کارم می نشینم یقه ام را می گیرد.و من. ناگزیر هر روز باید برای این ابلیس درون هزار بهانه بتراشم که به این دلیل، به این دلیل می نویسم تا رنگش کنم، تا بتوانم به کارم بپردازم.
چه می دانم، اگر ننویسم احتمال اینکه دست به کارهای غیر قابل پیش بینی بزنم زیاد است..
همانطور که گفتم شرایط ما، شرایط دو نسل پیش موراکامی و پاموک و مویان است. نویسنده گان اروپایی را نمی گویم. چرا که احتمالا باید شرایط ما، شرایط ده نسل پیش آنها باشد.
از این زاویه می توان به نسل های پیش از خودمان خرده بگیریم که: چرا کارتان را خوب انجام ندادید که ما الآن گرفتار چنین وضعی باشیم؟
هنوز هم بر مدار رسالت و این حرفها بچرخیم؟ جهان سال هاست از این مرحله گذشته است!
لاجرم چاره ای جز به انجام رساندن رسالت شکست خورده پیشینیان مان نداریم.رسالت همان جنگجویانی که به قول نصرت رحمانی نجنگیده شکست خوردند.
نوشتن در اینجا یک مبارزه بی امان و فرسایشی و روزاروز علیه خرافه و جهل است که به شکلی سیستماتیک و هدف مند با گردش بالای میلیاردی در حال انجام است و سعی در تحمیق هرچه بیشتر مردم دارد.
ما برای رسیدن به شرایط آقای پاموک و امثالهم چاره ای جز گسترش آزادی از طریق تولید فکر و رواج آگاهی نداریم. و تلگرام همان جایی است که باید باشد. چرا که متاسفانه ادبیات کاغذی یکسره از دست نویسندگان خلاق و مولد فکر خارج است.

در این جنگ نابرابر وجود شبلی ها از همه آزار دهنده تر است….

دیدگاهتان را بنویسید

http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
جستجو
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست