پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت
  • برای دومین بار جایزه بزرگ کاسپین برگزار می شود
    منطقه آزاد انزلی ۲۵ آبان میزبان دومین دوره جایزه بزرگ کاسپین به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری، طبق اعلام هیات دوچرخه سواری استان گیلان سازمان منطقه آزاد انزلی در روز ۲۵ آبان برای دومین سال میزبان جایزه بزرگ کاسپین شد. شرایط مسابقه به شرح […]

فراخواني براي بررسي ٤دهه سياستورزي احمد رمضانپور/ در دفاع از “حقيقت” و “اخلاق” – بابك مهديزاده

۱-در سال ۱۹۴۱ در منطقه اشغال شده ی کاتیین، ارتش سرخ شوروی ۲۱ هزار مرد لهستانی را در جنگل اعدام و در گورهای دسته جمعی دفن کرد. تا سال های سال روس ها ، نازی ها را عامل این جنایت فجیع معرفی کردند و کشورهای بریتانیا و آمریکا با آنکه خبر از حقیقت تلخ داشتند اما از ترس نپیوستن شوروی به آلمان چشم بر این حقیقت بستند. حتی پس از اتمام جنگ ، از ترس درگیر نشدن با روس ها که نیمی از اروپا را تسخیر کرده بودند ، نه تنها پرونده های مربوط به این جنایت جنگی را با مهر فوق محرمانه بایگانی کرده بودند که هرآنکس که قصد کشف و آشکار کردن اسرار را داشت را به انواع مختلف حذف می کردند. نمونه ای تلخ از ارجحیت سیاست بر اخلاق و حقیقت. نمونه ای که ماکیاول از آن با عنوان «هدف ، وسیله را توجیه می کند» یاد می کرد. اما امروزه ، در عصر مدرن ، در عصر ارزش های برآمده از دموکراسی، در عصر رسانه های آزاد ، در عصر دهکده جهانی ، نه اینکه دیگر هدف ، وسیله را توجیه نکند ، نه اینکه اخلاق ، قربانی سیاست نشود ، نه اینکه حقیقت فدای مصلحت سیاستورزان نشود، که ماه به مدت طولانی پشت ابرها نمی ماند. حقیقت راهش را می یابد و از ققنوس انسانیتِ انسان های تشنه ی حقیقت برمی خیزد و چهره واقعی آدم ها را نمایان می سازد و داستان های مگو را از خاکستر خروارها دروغ بازتعریف می کند.
۲-سه اصلاح طلب شورای شهر رشت در انتخاب شهردار تخلف تشکیلاتی داشتند و با آنکه اصولگرایان شورا به کاندیدای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب رای دادند اما سه عضو اصلاح طلب به کاندیدای اختصاصی شان رای ندادند و به دلایلی که بر هیچ کس آشکار نیست تا آخر پای کاندیدایی ماندند که نه نام بزرگی داشت، نه تجربه زیادی و نه علم قابل تاملی. آن ها تشخیص دادند اعتبارشان را خرج کسی کنند که در گذشته و کارنامه اش ، ویژگی خاصی برای این همه هزینه دادن ، نداشت. قاعدتا در هر کشور توسعه یافته و حزب گرایی ، چنین تخلفی شایسته توبیخ بود اما در ایران و در رشت شاید از این خبرها نباشد. طبق شنیده ها اگرچه شورای اصلاح طلبان مقرر کرد تا طی بیانیه ای این رفتار محکوم شود اما بودند افرادی که چندان هم به این محکومیت و توبیخ و انتقاد قایل نبودند. از فرماندار قبلی که دیگر رییس حزبش نیست اما به خاطردفاع از متخلفین حزبی وارد جلسه شورای هماهنگی شد تا معاون استاندار سابق که اگرچه به شدت منتقد این رفتار بود اما توصیه می کرد که برخورد تندی با دوستان چندین و چند ساله اش نشود تا مبادا آبروی جریان اصلاحات نزد مردم ریخته شود تا آن دبیرکل حزب تک نفره که با شور و هیجان از آقایان دفاع می کرد. مهم نیست در کاتیین لهستان باشی یا در رشتِ ایران. سیاست هرجا که باشد تمایلش قربانی کردن حقیقت است و نامش می شود «مصلحت».
۳-آنگاه که «مصلحت» به جای «اخلاق» بنشیند و «دروغ» به جای «حقیقت» سکه رایج سیاست شود نتیجه اش اظهارات احمد رمضانپور نرگسی می شود: «از جبهه اصلاحات تنها سه نفر توانستند به شورای شهر راه یابند. حال، چرا فقط سه نفر؟ بحثی است مفصل که در این گفت و گو نمی گنجد»… «مردم به تشخیص خود به بنده رای دادند. آن ها با تفکر، به عملکرد ۴۰ ساله و تفکر سیاسی من رای دادند.» … «بزرگانی از شورای هماهنگی اصلاح طلبان می توانند شهادت دهند که بنده بارها از دوستان کمک خواستم که اگر گزینه ای برای شهرداری دارند به ما معرفی کنند. متاسفانه بعد از دو ماه فردی به ما معرفی نشد فلذا من در نطق پیش از دستورم در صحن علنی شورای اسلامی شهر برای نجات مدیریت شهری از بلاتکلیفی ، به رییس جلسه صراتا اعلام کردم که جبهه اصلاحات برای مدیریت شهرداری رشت کاندیدایی ندارد.»… «توانستیم توطئه خانم مقیمی را خنثی کنیم»…«بیانیه های جوانان را پای بی تجربیگشان گذاشتیم»…«هر سه عضو لیست امید رشت بدون قرار گرفتن در لیست هم رای می آوردند»… احمد رمضانپور در تمام این سال ها همواره مورد انتقادات شدیدی قرار می گرفت؛ البته از سوی اصولگرایان. اما هیچ گاه منتقدینش را اصحاب پنجشنبه یا رذایل سیاسی یا جوانان خام معرفی نکرد که امروزه وقتی مورد انتقاد بخشی از جریان اصلاحات قرار گرفته ، از خود بروز می دهد.
۴-مهم نیست که کاندیدای اصلاح طلبان ، شهردار رشت نشد. اصلا مهم نیست. اصلا چه کسی جز خود اصلاح طلبان اهمیت می دهند که شهردار شهرمان اصلاح طلب باشد یا چیز دیگری. اصلاح طلبان به پایان راه خود رسیده اند. تمام شده اند. اینقدر تمام ، که کسی مثل احمد رمضانپور که هویت و اعتبارش را از اصلاحات گرفته به دوستانش پشت می کند و می گوید:«رای من اصلاح طلبانه نبود و مردم عادی به من رای دادند و باید به همه رای دهندگانم پاسخگو باشم». نه روحانی برای اصلاح طلبان تره خورد می کند نه رمضانپور و نه مردم. چون عمر سیاسی شان به اتمام رسیده است.مهم نیست شورای هماهنگی اصلاح طلبان چه برخوردی با امیدی های شورا کنند. چون مردم از آن ها قطع امید کردند. چون کارشان تمام است. اما یک چیز مهم است؛ دفاع از «حقیقت» در مقابل «دروغ». دفاع از «اخلاق» در مقابل «مصلحت». چرا؟
۵-در جامعه ای که مصلحت مهم تر از اخلاق باشد «اعتماد» از بین می رود. در جامعه ای که «دروغ» عین آب خوردن از دهان سیاستمدارانش خارج می شود «اعتماد» معنا ندارد. وقتی جامعه ای به سیاستمدارانش اعتماد نداشته باشد دولت ها سقوط می کنند. سیل که بیاید همه مان را خیس می کند. قرمزی خون به جای سبزیِ زندگی می نشیند و هرآنچه که کاشتیم را نابود می کند. آن ها که اهداف سیاسی شان ، وسیله ای به نام دروغ را توجیه می کنند در واقع تیشه به ریشه ساختار سیاسی کشور می زنند. ساختاری که یک وجهه مهم اش جمهوری است.یعنی برآمده از مردم. نه تنها ساختار سیاسی با دروغ و مصلحت های ناثواب ازبین می رود که ساختار اجتماعی هم دچار هرج و مرج روانی می شود و برادر به برادر هم رحم نمی کند.
۶-احمد رمضانپور ۴۰ سال در این شهر سیاستورزی کرده است. شهردار رشت بوده ، نماینده مجلس بوده ، رییس احزاب اصلاح طلب بوده و اینک هم عضو شورای شهر رشت است. خودش معتقد است که مردم به خاطر عملکرد ۴۰ ساله اش به او رای داده اند نه صرفا به خاطر عضویتش در جبهه اصلاحات. او زمانی منتقدینش را رذایل سیاسی خطاب کرد و امروز هم از آن ها به عنوان «جوان» که کنایه از خامی و نادانی دارد یاد کرده است. بی هیچ قضاوت شخصی درباره حاج احمد رمضانپور که به شخصه به خاطر اعلام کاندیداتوری اش خوشحال شده بودم و شخصا فکر می کردم باعث نجات اصلاح طلبان و شهر خواهد شد ، اینک در این یادداشت از همه باشندگان عرصه سیاست و جامعه و فرهنگ می خواهم که ۴ دهه سیاستورزی احمد رمضانپور را تحلیل کنند. اینک بهترین زمان است برای قضاوت درباره یکی از مهم ترین سیاستورزان این شهر. ۴ دهه مدیریت اگرچه او را بازنشسته نکرد اما بهترین دلیل است که بدانیم افکار عمومی و تحلیلگران درباره کارنامه اش چه می اندیشند. هرکسی را باید به قضاوت عموم گذاشت. امروز رمضانپور و فردا سیاستورزان دیگر این شهر. پس فراخوان می دهیم؛ فراخوان بررسی عملکرد سیاسی و مدیریتی احمد رمضانپورنرگسی برای ۴ دهه در صحنه حضور داشتنش. از امروز در «گیلان تیتر» آماده هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

// // http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
جستجو
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست