پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت

افتتاح یک طرح بین المللی شیلات در سنگر+ گزارش تصویری

به گزارش گروه دریافت گیل خبر، دکتر نجفی با اشاره به وجود چند هزار هکتار استخرهای خاکی پرورش ماهی در گیلان  گفت: بخش عمده ای از استخر‌های کپور ماهیان بدلیل دارا بودن عمق و مساحت کافی دارای شرایط لازم برای نصب قفس می‌باشند، که با برنامه‌ریزی مناسب و تأمین امکانات لازم در اینگونه از استخرهای خاکی همزمان با پرورش کپور ماهیان می‌تواند به پرورش به ماهیان خاویاری در قفس اقدام کرد.

9

وی با اشاره به سفر ریاست محترم جمهوری به استان و تأکید ایشان مبنی بر اهمیت پرورش ماهی در قفس در دنیا خاطر نشان کرد : اگرچه در سفر دکتر روحانی تولید  ۱۰ هزارتن ماهی در قفس است در تلاشیم در مدت   ۲ سال از ۱۲ هزار تن ماهی پرورش یافته در قفس بهره برداری کنیم.

دکتر نجفی با بیان اینکه در روش پرورش همزمان ماهی خاویاری در قفس در استخرهای کپور ماهیان به علت عدم نیاز به زمین یا مصرف آب، میزان سرمایه‌گذاری اولیه پایین است گفت : با اجرای این طرح در استخرهای خاکی دوره پرورش در قفس کوتاهتر می شود و سختی های کار در دریای متلاطم را هم ندارد.

دکتر نجفی با بیان اینکه  یکی از مباحث مهم مرتبط با موضوع اقتصاد دریا محور استفاده از ظرفیت دریا و مواد غذایی درآن  است گفت :در حال حاضر بیش از ۶۰ کشور دنیا در پرورش ماهی در قفس فعالیت می‌کنند و این نشان دهنده توجه کشورهای دنیا به اقتصاد دریا محور و بهره مندی شان از پتانسیل مذکور است.

استاندار گیلان با اشاره به برند بودن مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر در دنیا اظهار داشت : نظیر این مرکز فقط در  کشورهای چین و کانادا دیده می شود

دکتر نجفی اظهار کرد : ۲ میلیون قطعه بچه  ماهی تولید شده در این مؤسسه در دریا رها سازی شده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر با بیان اینکه در این طرح پرورش فیل ماهی در قفس همراه با پرورش کپور ماهیان مورد بررسی قرار گرفت گفت : برای این کار ۴ دستگاه قفس شناور در داخل استخر خاکی به مساحت ۲ هکتار مستقر شد و  فیل ماهی همراه با ماهیان گرمابی کپور معمولی ، فیتو فاگ، بیگ هد و آمور به مدت ۵ ماه پرورش داده شد.

دکتر علی یزدانی با بیان اینکه در این روش به علت عدم نیاز به زمین یا آب بیشتر میزان سرمایه‌ گذاری اولیه کمتر است گفت : استفاده بهینه از منابع آبی ، حذف کود دهی استخرها و کاهش  ورود مواد آلی شیمیایی به اکوسیستم‌ های آبی ، افزایش ظرفیت تولید بدون نیاز به افزایش سطح زیر کشت  و ارتقای راند مان تولید و میزان درآمد پرورش دهندگان از دیگر مزایای پرورش ماهیان خاویاری در استخرهای خاکی است .

وی با اشاره به اینکه در زمان کنونی برای احداث مزارع پرورش ماهیان خاویاری بطور میانگین ۴۰۰ تا۵۰۰ میلیون ریال سرمایه اولیه به ازای هر تن تولید گوشت مورد نیاز است افزود : برآوردهای اولیه نشان می‌دهد هزینه پرورش ماهیان خاویاری در قفس در منابع آب های داخلی کمتر از ۵۰ درصد رقم مذکور است.

رئیس مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر گفت : در مجموع میانگین تولید کپورماهیان در کشور ۲٫۵ تن در هکتار می‌باشد و در این پروژه میزان تولید ۳٫۴ تن در هکتار می‌باشد. میانگین تولید فیل ماهی در هر مترمربع قفس در کشور، ۱۲ کیلوگرم در مترمربع بوده و در این پروژه ۱۸ کیلوگرم در مترمربع تولید شد.

گفتنی است : دکتر نجفی همچنین  از بخش های مختلف مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر بازدید و از نزدیک در جریان اقدامات این مؤسسه، برنامه‌های در دست اجرا و دستاوردهای بدست آمده دیدن کرد.

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو
http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست