پایگاه خبری تحلیلی اخبار گیلان, اخبار گیلان آنلاین, اخبار گیلان حوادث, اخبار گیلان شبکه باران, اخبار خبرگزاری گیلان, اخبار گیلان تعطیلی مدارس, اخبار امروز گیلان, اخبار اقتصادی گیلان, اخبار سیاسی گیلان, خبر سیاسی گیلان, اخبار ورزشی گیلان, خبرگزاری رشت, اخبار انتخابات, انتخابات گیلان,انتخابات مجلس , کاندیداهای مجلس گیلان, کاندیداهای رشت, نامزدهای مجلس گیلان, اعلام نتایج, آخرین اخبار انتخابات, نتایج انتخابات گیلان, تایید صلاحیت کاندیداهای گیلان, اسامی رد صلاحیتها, انتخابات رشت, کاندیداهای مجلس رشت,دانلود نرم افزار, دانلود رایگان, دانلود زیرنویس, نمایندگان مجلس گیلان, اخبار دیار میرزا, اخبار رشت,خبر رشت

برخی نادان به اسم استقلال، می خواهند حوزه را به حوزه قبل از انقلاب برگردانند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از انتخاب، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نگرانی که در میان بسیاری از دلسوزان وجود دارد این است که گویا روند عمومی حوزه، به‌گونه‌ای پیش می‌رود که برخی می‌خواهند تحت عناوین خاص، حوزه را به دوران قبل از انقلاب برگردانند.

آیت‌الله یزدی در دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری و هیئت‌علمی همایش «حوزه انقلابی» که در سالن همایش‌های جامعه مدرسین قم برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری همایش حوزه انقلابی و انجام فعالیت و برنامه‌ها، در راستای لبیک به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی از ضروریات حوزه‌های علمیه است.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان این‌که معنی ولایت و قبول داشتن ولی امر تنها بر اطاعت از اوامر ولایی او خلاصه نمی‌شود، افزود: آدمی باید به آنچه که مورد رضای ولی امر بوده، موردپسند ایشان است، عمل نموده، رضایت ایشان را جلب نماید.

وی در ادامه با اشاره به این‌که روایات اسلامی در توضیح رابطه پدر و فرزندی، بر این نکته که فرزند نباید منتظر امر پدر برای انجام کار مورد رضای او باشد، خاطرنشان کرد: روایات اسلامی بر این نکته تأکید دارند، که فرزند باید نیاز پدر را قبل از خواست و اذعان به نیاز از سوی او، برطرف نماید؛ این مهم همان ملاک ولایت پدر بر فرزند بوده، در ولی امر مسلمین، ملاک‌ها مهم‌تر است.

آیت‌الله یزدی یادآور شد: انقلابی بودن و بقاء دوام پایگاه انقلاب که همان حوزه‌های علمیه است، یکی از موارد مهمی است که شک نداریم، مورد خواست و رضای ولی امر بوده و در حقیقت رکن اصلی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین بابیان اینکه نظام مقدس اسلامی به این راحتی به دست نیامده است به جایگاه مسئله ولایت‌فقیه در جامعه اشاره کرد و گفت: بحث ولایت‌فقیه به‌عنوان بحثی صرفاً تئوری نبوده و بحثی اجرایی و عملی است که باید در منظر و مرآی حاکمیت به‌طور کامل احساس و دیده شود.

وی تأکید کرد: ولی امر به‌عنوان نائب امام زمان(عج)، آن‌قدر در میان امت مقبولیت، محبوبیت و نفوذ دارد که هیچ‌گاه نمی‌گذارند چیزی از خواسته‌های ایشان بر زمین بماند و از مهم‌ترین خواسته‌های رهبر معظم انقلاب همین مسئله بقاء و دوام انقلابی گری در حوزه علمیه است.

آیت‌الله یزدی در ادامه بر ضرورت فعالیت در عرصه حوزه انقلابی تأکید نمود و اظهار داشت: نگرانی که در میان بسیاری از دلسوزان وجود دارد این است که گویا روند عمومی حوزه، به‌گونه‌ای پیش می‌رود که می‌خواهند تحت عناوین خاص، حوزه را به دوران قبل از انقلاب برگردانده و روند عمومی حوزه را به سمت فراموشی ریشه‌های انقلاب حرکت دهند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: وقتی سخن از انقلابی ماندن حوزه به میان می‌آید باید حوزه‌های علمیه به‌ویژه حوزه علمیه مقدسه قم به‌عنوان بزرگ‌ترین حوزه شیعی، که ده‌ها تشکل رسمی و غیررسمی را در خود جای‌داده، مهم شمرده شود.

استاد حوزه افزود: در انقلابی ماندن حوزه، باید شاکله کلی حوزه و مجموعه‌ای کامل اعم از مرجعیت، اساتید، طلاب و نیز فعل‌وانفعالات حاکم بر آن‌که ضمن ارتباط متقابل با یکدیگر و نسبت به کار هم حساسیت دارند برای مقابله با به فراموشی سپرده شدن اهداف اصلی انقلاب موردتوجه قرار گیرند.

وی با تأکید بر این‌که وحدت، دیانت و سیاست، از مهم‌ترین اهدافی است که همواره مورد هجمه دشمنان اسلام در گذرگاه‌های مختلف زمانی بوده است، تصریح کرد: مسئله وحدت، دیانت و سیاست یکی از پایه‌های اصلی انقلاب بوده، این مهم باید موردتوجه و تأکید مراجع، اساتید، طلاب و تشکل‌های مختلف و متنوع حوزوی باشد.

رئیس جامعه مدرسین ضمن تأکید بر توجه به پویایی حوزه‌های علمیه، یادآور شد: حوزه انقلابی باید به‌گونه‌ای باشد که وقتی از بیرون به نهاد حوزه نگریسته می‌شود حوزه، مجموعه‌ای پویا، زنده، پرتلاش و حساس نسبت به همه مسائل و حوادث انقلاب، نظام، اسلام، جامعه و حقایق و وقایع دنیا ترسیم گردد.

وی با تأکید بر این‌که نباید تنها به چند نقطه فعال و امیدبخش حوزوی علمیه دل‌خوش باشیم، اظهار داشت: اگر به تمام ارکان حوزه‌های علمیه توجه نداشته باشیم طولی نخواهد کشید که برخی نادان با اسم استقلال حوزه را به حوزه قبل از پیروزی انقلاب برمی‌گردانند.

آیت‌الله یزدی با اشاره به این‌که حوزه‌های علمیه باید به فعالیت‌های قوای سه‌گانه که مجموعه نظام اسلامی را اداره می‌کنند حساسیت نشان داده و دغدغه‌مند باشد، افزود: اگر حوزه به فعالیت‌های قوای سه‌گانه حساسیت نشان دهد مسئولین مجبور می‌شوند مراقبت بیشتری نسبت به رویکردهای خود داشته باشند.

وی بابیان این‌که وقتی شاکله کلی نظام متهم به انجام منکری هرچند جزئی می‌شود بازمانی که فردی منکری انجام می‌دهد بسیار متفاوت است، عنوان کرد: به‌وسیله همین خطاهای جزئی ما را می‌آزمایند که حوزه در برابر منکرات تا چه اندازه حساس بوده و احساس مسئولیت می‌کند.

آیت‌الله یزدی در پایان ضمن تأکید بر لزوم برگزاری همایش حوزه انقلابی در شرایط کنونی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه باید ضمن تحکیم و تقویت بنیه‌های علمی و تداوم در درس و بحث دینی با برنامه‌ریزی‌های دقیق، دغدغه‌های مسائل جاری جامعه اسلامی را موردتوجه قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو
http://gilnama.ir/wp-content/uploads/2018/05/servisab.gif
کانال گیلنما
طراحی چهره و پرتره گیلان

طراحی چهره پرتره گیلان رشت

تازه ها
تبلیغات
کانال گیلنما
کانال گیلنما
کانال گیلنما
تلویزیون اینترنتی گیلان تی وی
سرویس عکس - صفحه نخست
سرویس عکس - صفحه نخست